Podział majątku wspólnego cz.1 

Po zawarciu małżeństwa, w przypadku gdy żadna umowa przedmałżeńska lub małżeńska nie znosi, powstaje wspólnota małżeńska. Oznacza to, że każdy ze współmałżonków zgodnie z art. 43 KRO ma równe udziały w majątku wspólnym. Wspólność ta rozumiana jest doktrynalnie jako bezudziałowa wspólność łączna. W chwili ustania wspólności ustawowej wspólność ta ulega przekształceniu i od tej chwili możemy mówić o tym, iż małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, przy czym nie ma znaczenia, który z małżonków i w jakim stopniu, przyczynił się do powstania majątku wspólnego. 

Okoliczności, które powodują ustanie wspólności małżeńskiej to:

  • unieważnienie małżeństwa
  • ustanowienie rozdzielności majątkowej,
  • orzeczenie przez sąd rozdzielności majątkowej,
  • ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków,
  • ogłoszenie separacji,
  • orzeczenie o rozwodzie,
  • ogłoszenie upadłości przez jednego z małżonków,
  • śmierć jednego z małżonków.

W przypadku gdy którakolwiek z powyższych okoliczności zaistnieje wówczas, należy dokonać formalnego podziału majątku. Podział majątku może przebiegać w formie polubownej, czyli na podstawie zgodnych ustaleń stron co do podziału majątku, który został zgromadzony w trakcie trwania wspólności małżeńskiej. W sytuacji gdy nie ma możliwości dojść do porozumienia w kwestii podziału wówczas, należy bądź to skorzystać z porady mediatora, który pomoże w drodze pozasądowej dokonać ustaleń mających na celu podział majątku lub skorzystać z porady prawnika, który pomoże w wszęciu i przeprowadzi przez cały proces podziału majątku.

Sprawy o podział majątku rozpoznawane są przez Sądy Rejonowe właściwe dla położenia nieruchomości, które wchodzą w skład majątku. W przypadku gdy wspólność majątkowa ustała na skutek śmierci jednego z małżonków, sądem właściwym wówczas będzie sąd ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy. Wskazanie we wniosku okoliczności uzasadniające właściwość sądu jest obligatoryjne a jego niewskazanie, stanowi brak formalny, który podlega uzupełnieniu. 

Od wniosku o podział majątku należy uiścić opłatę w wysokości 100 zł, w przypadku gdy wniosek o podział majątku zawiera zgodny projekt podziału, wówczas pobiera się opłatę w kwocie 300 zł. 

Przepisy prawne, nie określają terminu, w jakim winno się wnieść wniosek, a zatem wskazać należy, że nie jest ograniczone w czasie zatem, nie ulega przedawnieniu.

Podobne wpisy